Login

usercockpit

فوتبال برای دوستی

برنامه اجتماعی «فوتبال برای دوستی» توسط «گازپروم»، پارتنر رسمی فیفا و جام جهانی فوتبال 2018 در چارچوب برنامه اجتماعی جهانی «گازپروم برای کودکان» اجرا می شود.


برنامه «فوتبال برای دوستی» در جهت توسعه فوتبال کودکان، فراگیر شدن ورزش جوانان، شیوه صحیح زندگی، آموزش تحمل و توسعه دوستی بین کودکان کشورهای مختلف طراحی شده است. ارزشهای کلیدی برنامه: دوستی، برابری، عدالت، سلامت، صلح، وفاداری، پیروزی، سنت ها و افتخار. برنامه هرساله از حمایت روبه افزایش رسانه های جهانی و ملی، سازمان های اجتماعی، بازیگران و فوتبالیست های مطرح برخوردار است. بیش از 400000 نفر در سراسر جهان از ایده این برنامه حمایت کرده اند.


اصلی ترین مراسم این برنامه فروم بین المللی کودکان «فوتبال برای دوستی» است که فوتبالیست های با استعداد از کشورهای مختلف جهان که 12 ساله هستند در آن یکجا جمع می شوند. دختران و پسران که در میان آنها معلولین نیز حضور دارند، می توانند فوتبال بازی کنند و ارزش های انسانی را در چارچوب اجرای این برنامه توسعه دهند. برنامه «فوتبال برای دوستی» به عنوان یکی از برنامه های جهانی توسعه ارزش های انسانی و آموزش نسل جوان به سرعت در حال توسعه است.


سال 2017 فوتبالیست های جوانی از 64 کشور از اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی و جنوبی در این برنامه شرکت خواهند کرد. آذربایجان، الجزایر، آرژانتین، ارمنستان، بنگلادش، بلاروس، بلژیک، بلغارستان، بولیوی، برزیل، بریتانیا، مجارستان، ونزوئلا، ویتنام، غنا، آلمان، یونان، دانمارک، مصر، هند، عراق، ایران، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، قزاقستان، قرقیزستان، چین، کره، لتونی، لیبی، لیتوانی، مقدونیه، مکزیک، موزامبیک، هلند، نروژ، پاکستان، لهستان، پرتغال، رومانی، روسیه، صربستان، اسلواکی، اسلوونی، سوریه، آمریکا، تاجیکستان، تانزانیا، تایوان، ترکمنستان، ترکیه، اوکراین، اروگوئه، ازبکستان، فنلاند، فرانسه، کرواسی، جمهوری چک، سوئیس، استونی، ژاپن، آفریقای جنوبی.


در چارچوب قرعه کشی که در حاشیه شروع رسمی برنامه 16 مارس انجام می شود، 64 فوتبالیست جوان به صورت تصادفی در 8 تیم ملی بین المللی با نام تیم ملی دوستی جای می گیرند. بعد از قرعه کشی، در 64 کشور «ماراتن دوستی» شروع می شود که در آن انتخاب سفرای جوان در سطح ملی انجام می گیرد.

 

پنجمین دوره فروم بین المللی کودکان «فوتبال برای دوستی» از 26 ژوئن تا 3 ژوئیه در شهر سنت پترزبورگ برگزار خواهد شد. مهمانان این فروم در چارچوب 8 تیم ملی دوستی در جام بین المللی «فوتبال برای دوستی» 2017 شرکت کرده و برای کسب مقام اول رقابت خواهند کرد.


تمام مراسم پوشش رسانه ای گسترده ای دارد. هرساله رسانه های مطرح کشورهای شرکت کننده، و همچنین روزنامه نگاران جوان که سفرای جوان از کشور خود را همراهی می کنند، در برنامه شرکت دارند. در چارچوب برنامه، یک مرکز بین المللی رسانه ای برای کودکان ایجاد شده که هدف آن پوشش رسانه ای تمام مراسم برنامه در سطح منطقه ای و بین المللی می باشد.

 

فروم با تماشای جام کنفدراسیون ها فیفا 2017 توسط همه شرکت کنندگان این برنامه، پایان می پذیرد.

 

از سال 2014 هر ساله در چارچوب برنامه «فوتبال برای دوستی» 25 آوریل به عنوان روز بین المللی فوتبال و دوستی جشن گرفته می شود. در این روز، تمامی کشورهای شرکت کننده در این برنامه، بازی های دوستانه برگزار می کنند که در ابتدای آن ها دستبندهای دوستی که سمبل رسمی برنامه هستند تبادل می شوند. این دستبندها نماد تحمل، برابری و شکل صحیح زندگی هستند. ورزشکاران مطرح، چهره های مطرح هنری، روزنامه نگاران و دولت ها از روز جهانی فوتبال و دوستی حمایت می کنند.


در چارچوب فروم جایزه ویژه یعنی جام «نه ارزش» نیز به برنده اعطا می شود یکی از تیم های حرفه ای فوتبال که بیشترین پایبندی به نه ارزش برنامه «فوتبال برای دوستی» را از طریق برنامه های اجتماعی، امور بشردوستانه و سایر طرح هایی که برای اجتماع انجام می دهد، نشان داده، مفتخر به دریافت این جام می شود. منحصر به فرد بودن جام «نه ارزش» در آن است که کودکانی که در برنامه «فوتبال برای دوستی» شرکت دارند، برنده را انتخاب می کنند.

 

تاریخچه برنامه

 
اولین فروم 25 می سال 2013 در لندن با شرکت ورزشکارانی از 8 کشور اروپایی برگزار گردید (بلغارستان، بریتانیا، مجارستان، آلمان، یونان، روسیه، صربستان و اسلوونی) شرکت کنندگان یک نامه سرگشاده آماده کردند که در آن ارزشهای کلیدی برنامه مورد تاکید قرار گرفته بودند: دوستی، برابری، عدالت، سلامت، صلح، وفاداری، پیروزی و سنت ها نامه که به امضای نمایندگان کشورها و فرانتس بکن ‌بائر، سفیر جهانی برنامه رسیده بود برای مدیران موسسات ورزشی جهانی ارسال گردید.

تعداد شرکت کنندگان در دور دوم دو برابر شد و فوتبالیست هایی از 16 کشور دنیا در آن شرکت کردند: بلاروس، بلغارستان، بریتانیا، مجارستان، آلمان، ایتالیا، هلند، لهستان، پرتغال، روسیه، صربستان، اسلوونی، ترکیه، اوکراین، فرانسه و کرواسی. فروم از 23 تا 25 می در لیسبون برگزار گردید و با انتخاب رهبر جنبش جهانی «فوتبال برای دوستی» به کار خود پایان داد. براساس نتایج رای گیری که توسط ورزشکاران شرکت کننده در فروم انجام شد، فلیپه سوارز از کشور پرتغال به عنوان رهبر و مبلغ ارزش های اصلی برنامه برای یک سال انتخاب گردید.

در چارچوب فروم برای اولین بار مسابقات بین المللی فوتبال خیابانی نیز برگزار گردید. تیم «بنفیکا» از پرتغال جایگاه اول را بدست آورد، تیم «ستاره ترونا» از صربستان جایگاه دوم و جایگاه سوم را تیم روسیه به خود اختصاص دادند.


سومین دوره فروم «فوتبال برای دوستی» که از 4 تا 7 ژوئن 2015 در برلین برگزار گردید، شاهد شرکت 24 کشور از اروپا و آسیا بود: اتریش، بلاروس، بلژیک، بلغارستان، بریتانیا، مجارستان، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، قزاقستان، چین، هلند، لهستان، روسیه، صربستان، اسلواکی، اسلوونی، ترکیه، اوکراین، فرانسه، کرواسی، جمهوری چک، سوئیس، ژاپن شرکت کنندگان آسیایی نهمین ارزش کلیدی را نیز وارد برنامه کردند- افتخار


در فروم برلین برای اولین بار جایزه ویژه- جام «نه ارزش» رونمایی شد. برنده هم «بارسلونا» بود. کودکانی که به «بارسلونا» رای داده بودند، طرح های این باشگاه برای حمایت از توسعه فوتبال جوانان و فوتبالیست های کشورهای در حال توسعه را بسیار ارزشمند توصیف کردند.

 

چهارمین دوره فروم بین المللی «فوتبال برای دوستی» نیز از 26 تا 29 می 2016 در میلان برگزار گردید میهمانان این فروم در مسابقات بین المللی فوتبال خیابانی بین 32 کشور شرکت کردند و همچنین این شانس را بدست آوردند تا با هم سن و سالهای خود از سایر کشورها و ستارگان جهانی فوتبال از جمله سفیر جهانی برنامه فرانتس بکن ‌بائر دیدار کنند. تیم «بایر مونیخ» توانست جام «9 ارزش» را کسب کند. سال 2016، همچنین تیم «الوحده» که سوریه را در دور چهارم برنامه «فوتبال برای دوستی» نمایندگی می کرد، موفق شد جام «نه ارزش» را دریافت نماید مراسم اعطای جام در چارچوب برنامه پخش عمومی فیلم مستند «سه روز بدون جنگ» در دمشق سوریه برگزار گردید فوتبالیست های تیم «الوحده» به دلیل پایبندی به ارزش های برنامه «فوتبال برای دوستی» و اراده شان برای رسیدن به پیروزی این جایزه را دریافت کردند.

GLOBAL MEDIA PARTNER

GENERAL MEDIA PARTNER

SPECIAL LANGUAGE PARTNER

Local Media Partner

This website uses cookies to enhance usage, for web analysis, advertising purposes and to integrate social media. You hereby give consent for this website or third-party suppliers to place cookies on your device. For more information please see our privacy policy